پویش سبز

مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوانان: راهنمای جامع روانشناسان برای والدین


2023-06-19. 13:17:27

مشاوره نوجوانان نوعی درمان روانشناختی است که به فرزندان شما کمک می‌کند تا بتوانند احساسات منفی، موقعیت‌های دشوار زندگی، آسیب‌های روحی یا استرس های مربوط به آینده، حال یا گذشته را مدیریت کنند. روانشناسان نوجوان مرکز پوسش سبز متناسب با نیازهای خاص فرزندان عزیز شما پروتکل های درمانی طراحی می کنند که آن ها بتوانند دوران نوجوانی خود را به سلامت بگذرانند.

سال‌های نوجوانی می‌تواند دوران هیجان‌انگیز اما دردسر سازی هم برای پدر و مادر باشد و هم برای فرزندان باشد. در دوران نوجوانی فرزندان شما دوست دارند تجربیات جدیدی را امتحان کنند، رفتار ریسک‌پذیر داشته باشند و منتقدانه با موضوعات مختلف برخورد کنند. با این حال، نوجوانی زمانی است که فرزندان شما با خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب، و سایر مشکلات دوران مدرسه و دبیرستان مواجه هستند.

در کنار تلاش‌های شما والدین محترم، مشاوران و روانشناسان آویژه تلاش می کنند تا به همان اندازه ای که فرزندان تان برای شما مهم هستند از این نوجوانان حمایت کنند و به آنها بیاموزد که خودشان را چگونه باید درک کنند.

دکتر مشاور نوجوان به فرزندان شما یاد می دهد که چگونه احساسات خود را ابراز کنند، تصمیمات سالمی بگیرند تا به اهدافشان برسند.

متخصصان ما در مرکز مشاوره خانواده پویش سبز یک تیم کامل برای حل مشکلات نوجوان شما هستند. با این حال، چه شما یک نوجوان باشید و چه والدین نوجوانتان حتما سؤالاتی از مشاور دارید.

بنابراین، هدف ما در اینجا دو جنبه دارد: پاسخ به همه سؤالاتی که ممکن است در مورد این خدمات مهم مشاوره نوجوانان تلفنی و حضوری داشته باشید و فرصتی برای برنامه ریزی با یک روانشناس نوجوان خوب، متخصص و دلسوز را در اینجا فراهم کنیم. پس تا پایان همراه باشید. 

روانشناس نوجوان چه می کند؟

در مرکز روانشناسی، مشاوران نوجوان ما درمانگرانی هستند که در ارائه خدمات سلامت روان به نوجوانان و کودکان تخصص دارند. باید توجه داشته باشید که هر نوجوان دارای پیشینه و مجموعه ای از نیازهای منحصر به فرد است، بنابراین بهترین مشاور نوجوان باید رویکردهای خود را متناسب با نیازهای نوجوان شما تطبیق دهد.

به طور کلی، والدینی که به دنبال مشاوره برای نوجوانان دختر یا پسر خود هستند این انتظارات را از بهترین روانشناس نوجوان دارند:

ارزیابی علائم مشکلات احتمالی. تشخیص هر گونه شرایط ناایمن سلامت روانی مانند افسردگی یا اضطراب که بر انتخاب ها و رفتارهای نوجوان شما تأثیر میگذارد.

طراحی یک برنامه درمانی جامع و شخصی که می تواند به بهبود مهارت های مقابله ای نوجوان شما کمک کند و روند تصمیم گیری آنها را بهبود بخشد.

هم فکری با نوجوان و والدین برای اجرای راهکارهای موثرتر که به نوجوان شما کمک می‌کند احساسات خود را در تمام شرایط مدیریت کنند.

مدیریت رفتارهای نوجوانانی که با چالش های عاطفی و احساسی مواجه است.

در برخی موارد، روانشناسان نوجوان آویژه می توانند برای نوجوانانی که به دنبال شغل یا ادامه تحصیل هستند، مشاوره شغلی یا حرفه ای ارائه دهند.

نوجوانی یک دوره زمانی پرتلاطم است و مشاوره نوجوان می توانند ابزار ارزشمندی برای نوجوانانی باشند که با استرس تحصیلی، سوء استفاده جنسی، فشار همسالان، تعارضات خانوادگی و غیره دست و پنجه نرم می کنند.

خدمات مرکز مشاوره نوجوانان

مرکز مشاوره نوجوانان می‌تواند این موارد را بررسی کند:

مرکز مشاوره نوجوانان می‌تواند این موارد را بررسی کند:

✅مشکلات عمیق نوجوان

✅آسیب‌های گذشته نوجوان

✅سبک‌های فرزندپروری

✅جدایی‌ها، پویایی خانواده

✅سایر عواملی که همگی بر سلامت روان نوجوان شما تأثیر می‌گذارند.

از نظر روانشناسی نوجوان زمانی که نوجوان شما بتواند تشخیص دهد که چه کسی است. این رفتارها را باید داشته باشد:
 
💪💪موفقیت تحصیلی بیشتری خواهد داشت
💪💪درگیری کمتری با والدینش خواهد داشته
💪💪توانایی مقاومت بیشتری در برابر فشار همسالان خواهد داشت
💪💪ریسک‌پذیری ناسالم  و احمثقانه او کاهش پیدا می کند

از چه سنی به روانشناس نوجوان مراجعه کنیم؟

داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که از هر سه نوجوان بین 13 تا 18 سال تقریباً یک نفر دچار اضطراب می‌شود. علاوه بر این، نوجوانان دختر، با افزایش خطر ابتلا به افسردگی روبرو هستند.

نوجوانان با چالش های جدیدی از نظر تحصیلی، اجتماعی، رشدی و جسمی نیز مواجه می شوند، زیرا بدن و سطح هورمون آنها درحال رشد است. مشاوره نوجوانان می تواند به آنها کمک کند تا ابزارهای مورد نیاز برای مقابله با این تغییرات را به دست آورند. روانشناسان نوجوان همچنین به فرزند شما کمک می کند تا عزت نفس خود را افزایش دهد و آنها را برای بزرگسالی و زندگی بعد از دبیرستان آماده می کند.

مزایای مشاوره نوجوان چیست؟

آگاهی جدید و مهارت‌های حل مسئله ای که توسط مشاوره نوجوانان ارائه می شود آثار بلند مدتی بر روی فرزند شما دارد. اما آرامشی که از همدلی و راهنمایی سازنده یک مشاور نوجوان حاصل می‌شود از آن نیز مهمتر است. بسیاری از نوجوانان فقط می‌خواهند احساس کنند که شنیده شده و درک می‌شوند. این احساس را به بهترین نحو مشاوره نوجوانان به فرزند شما می‌دهد.

 

مزایای خدمات مشاوره نوجوانان:

✅🟢مشاوره به تقویت توانایی نوجوانان برای انتخاب سالم کمک کنید.

✅🟢مشاوره مهارت های مقابله ای مثبت را به نوجوانان یاد می دهد تا خود و آنچه در زندگی می خواهند را بهتر درک می کنند.

✅🟢مشاوره بینش های مفیدی در مورد چالش های مربوط به مستقل بودن را به نوجوانان یاد می دهد.

✅🟢مشاوره عملکرد تحصیلی نوجوانان را بهبود می بخشد. با کمک روانشناس نوجوان، فرزند شما یاد بگیرند که تحصیلات خود را به عنوان پله ای برای رسیدن به اهداف و دستاوردهای بزرگتر در آینده ببینند.

✅🟢یک روانشناس خوب به نوجوانان می آموزد که چگونه روابط سالم تری در خانه، مدرسه و جامعه خود ایجاد کنند. یک مشاور خوب می تواند به نوجوانان کمک کند تا روابط مثبت بیشتری با دیگران ایجاد کنند.

✅🟢عملکرد بهترین روانشناس نوجوان باعث می شود فرزند شما اعتماد به نفس و تجربه لازم برای گذر از موقعیت های اجتماعی پیچیده یا اجتناب از موقعیت های پرخطر را پیدا کند.

✅🟢روانشناس نوجوان به فرزند شما کمک می کند تا نسبت به مسائل جنسی و عاطفی آگاهی بیشتری پیدا کننند.

✅🟢مشاوره به نوجوانان کمک می کند تا درک بیشتری از اینکه چه کسی هستند و اینکه چگونه تجربیات گذشته آنها رفتارهای آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، به دست آورند.

 

چگونه بفهمم فرزندم به مشاوره نوجوان نیاز دارد؟

⛔⛔⛔شما به عنوان یکی از اعضای خانواده یا والدین نوجوان، بهتر از هر کسی او را می‌شناسید. شما می‌توانند نوسانات خلقی ای که نوجوان تجربه می کنند را بهتر ببینید. اگر حالات عاطفی ناخوشایند یک نوجوان موقتی نباشد. همچنین ربطی به تغیررات رشد دوران بلوغ نداشته باشد، قطعا باید جدی گرفته شود.

نوجوان شما در این شریط به مشاوره نوجوانان نیاز دارند:

🥵🥵دائماً غمگین، گوشه گیر، عصبانی، مضطرب، ضداجتماعی، یا آشفته هستند

🥵🥵منزوی شدن از نظر اجتماعی، محدود کردن روابط با دوستان و خانواده

🥵🥵نشان دادن ناتوانی در تمرکز یا تصمیم گیری

🥵🥵سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

🥵🥵عملکرد تحصیلی ضعیف یا حتی افت ناگهانی نمرات

🥵🥵عدم علاقه به فعالیت ها و سرگرمی هایی که زمانی از آنها لذت می بردند

🥵🥵پرخوابی، ناتوانی در به خواب رفتن/خواب ماندن، پرخوری یا کمبود اشتها

🥵🥵احساس بی قراری یا بی حالی

🥵🥵ابراز و داشتن افکار خودکشی

🥵🥵ابراز و داشتن تمایل به آسیب رساندن به خود یا دیگران

 

چه زمانی نوجوان باید به یک روانشناس مراجعه کند؟

تغییرات و دردسرهای زندگی می تواند تاثیر زیادی بر سلامت روان نوجوانان داشته باشد. مشاوره می تواند به نوجوانان کمک کند تا بهتر با این مشکلات کنار بیایند:

فرآیند سوگواری پس از دست دادن یک عزیز، مانند مرگ یکی از والدین یا اعضای خانواده

اختلالات افسردگی یا افکار خودکشی

طلاق والدین

استرس مالی در خانه

اثرات درازمدت اختلال و صدمه مانند اشکال مختلف سوء استفاده یا تجاوز

مورد قلدری قرار گرفتن در مدرسه، خانه، یا در فعالیت های فوق برنامه و باشگاه

افسردگی

اضطراب

مسائل مربوط به خشم

نقل مکان به مدرسه، خانه یا شهر جدید

اگر فکر می‌کنید که نوجوان شما باید به مشاورمراجعه کند، باید با کمی حساسیت با او صحبت کنید. شما باید مزایای رفتن به مشاوره نوجوان را برای او برجسته کنید. بهتر است به او بگویید که یک مشاور می‌تواند به او کمک کند تا مهارت‌های مقابله‌ با مشکلات را فرا بگیرد یا فضای امنی برای تخلیه هیجانات منفی اش پیدا کند. اما کاری نکنید که نوجوان شما مشاوره را به عنوان یک تنبیه یا سرزنش در نظر بگیرد. یا او فکر کند شما از کمک به نوجوان خود دست کشیده اید.

هرگز کودک خود را به خاطر علائم یا مشکلات شرمنده نکنید. در مورد حریم خصوصی به نوجوانان خود اطمینان دهید. شما باید به فرزند خود اطمینان دهید که جلسات درمانی او محرمانه است.