پویش سبز

مشاوره کودک

 

مشاوره کودک


2023-06-19. 11:42:10

روانشناس کودک

کودکان را می توان به عنوان آسیب پذیر ترین قشر هر جماعه ای در نظر گرفت. در این دوران از زندگی کوچک ترین حادثه یا واقعه ای تاثیر بسیار زیادی بر شخصیت افراد علی الخصوص ضمیر ناخوداگاه آن ها خواهد داشت. همین موضوع باعث میشود که سلامت روانی کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. سلامت روحی کودکان به راحتی و توسط افراد غیر متخصص قابل تشخیص نیست. به همین علت است که مشاوره کودک برای بسیاری از افراد این سنین لازم است. کودکان به خوبی قابلیت انتقال مشکلات درونی خود را ندارند و باید با روش ویژه خود مورد برسی قرار بگیرند.

 

آیا فرزندم به مشاوره کودک نیاز دارد؟

مشکلات کودکان به خوبی قابل ارزیابی نیست. در این دوره تقلید ،دیدن و آموزش های مختلف تاثیر مختلفی بر روی سلامت کودک می گذارد که مستلزم برسی دقیق دارد. در حقیقت برای انکه مطمن باشید به خوبی کودکاان تحت نظر است و از نظر روحی و روانی در خطر نیست باید به مقدار زیادی مراقبت از او به عمل بیاورید. یکی از این مراقبت ها راجعه به مشاوره کودک است.

پس اگر شرایط رفتار کودک کمی از حد عادی فاصله گرفته است یا اتفاق یا رویداد غیر قابل پیش بینی اتفاق افتاده است، صحبت با یک روانشناس کودک به صورت آنلاین یا حضوری را در برنامه کار خود قراردهید.

در حقیقت مشاوره کودک، نوعی درمان است که بر کودکان خردسال و نوجوانان با یک یا چند بیماری روانی تمرکز دارد. همچنین به کودکانی که دچار تروما شده اند و یا در محیط خانه ناهنجار یا استرس زا زندگی می کنند، کمک می کند. بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن روبرو هستند  از مسائلی که بزرگسالان در زندگی روزمره با آن ها روبرو هستند، تقلید می کنند. برخی از این موضوعات رایج شامل اضطراب، افسردگی و اندوه است. با این حال، هدف  مشاور کودک، تجزیه مشکلات به بخش های قابل کنترل است، بنابراین کودکان می توانند با آن ها بهتر کنار بیایند .

چه زمانی به مشاوره کودک نیاز است؟

اگر متوجه شدید که رفتار فرزند شما به طور ناگهانی و یا به طرز چشمگیری تغییر کرده است  یا فرزندان به طور غیر طبیعی از بی انرژی بودن رنج می برد، با پزشک متخصص کودک مشورت کنید و یا برای یک ارزیابی عمیق تر از یک مشاوره کودک کمک بگیرید.

وقتی کودکی از پریشانی روانی، اجتماعی یا عاطفی یا روانی رنج می برد، مقابله با آن دشوار است، به خصوص هنگامی که احساس می کنید هیچ کاری نمی کند. در اینجاست که یک مشاور کودک می تواند بسیار مفید باشد.

این متخصص بهداشت روان می تواند موارد اساسی را که بر سلامت عمومی و بهزیستی فرزند شما تأثیر می گذارد، شناسایی کند، بنابراین کودک می تواند به سرعت درمانی را که برای احساس بهتر داشتن او انجام می شود، دریافت کند. واقعیت این است که بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی هایی نیستند که همراه با مسائل عاطفی و یا روحی و روانی است که آن ها تجربه می کنند، بنابراین مشاوره کودک ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که کودک شما به آن نیاز دارد.

  • مراجعه به مشاوره کودک و روانشناس کودکان پس از سانحه یا زمانی که کودک از اختلال اضطراب عمومی رنج می برند، بسیار مفید است.

به یاد داشته باشید، هدف اصلی مشاوره کودک استفاده از دانش و تخصص یک مشاور کودک آموزش دیده برای آرام کردن نگرانی های شما و کمک به فرزندتان در دریافت کمک های لازم برای عملکرد صحیح است. مشاور کودک می تواند ابزارهای لازم برای مقابله با مسائل و هرگونه وضعیت سلامت روانی را به روشی سالم و مولد به شما و فرزندتان ارائه دهد.

از این گذشته، این متخصص می تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا در اوقات ناخوشایند، ترسناک، تحریک کننده اضطراب و چالش برانگیز با استرس و آشفتگی کمتری حرکت کنید. به عنوان والدین، شما چیزی جز سلامتی و خوشبختی فرزندتان نمی خواهید، اما گاهی اوقات موقعیت هایی رخ می دهد که شما به راحتی نمی توانید مشکلات کودک خود را رفع کنید. بنابراین، هنگامی که متوجه شدید فرزند شما در حال مبارزه با یک احساس یا رفتار غیرمستقیم نسبت به موضوعات است، باید فرزند خود را برای صحبت کردن به یک مشاوره کودک، ببرید.

 

برخی از متداول ترین موضوعاتی که در مشاوره کودک با آن برخورد می کنند عبارتند از :

غم و اندوه و مرگ یک دوست عزیز، حیوان خانگی، خانه و غیره.

شاهد یا تجربه یک رویداد تروما

شرایط بهداشت روان و پریشانی روانی (یعنی اضطراب و افسردگی)

قلدری

سوء استفاده جنسی، عاطفی و یا جسمی

مشکلات جابجایی (به عنوان مثال تغییر مدارس، خانه ها، خانواده ها و یا شهر/ کشور)

سوء مصرف مواد یا اعتیاد در خانواده

 

آیا ما باید در جلسات مشاوره با فرزند خود حضور داشته باشیم؟                                                                                                                                                                                           

برای جلسه اول: بله! حضور والدین برای کودک بهتر است.

 

آیا مشاور به ما همه گزارش ها را می دهد؟                                                                                                                                                                                            

مشاوره کودک و نوجوان نیز مانند مشاوره بزرگسالان، با حفظ امانتداری و رازداری مراجع رخ می دهد. مشاور گزارش عینی از جلسات را به والدین ارائه نخواهد داد. اما در صورت ضرورت از مشکلات کودک و نوجوان با آن ها صحبت خواهد کرد.

 

 

آیا مشاوره کودک، فقط بازی درمانی است؟                                                                                                                                                                            

برای کودکان خردسال بله! روش ارتباط برقرار کردن با آن ها، به روش بازی کردن است. اما برای نوجوانان ، بسیاری از آن ها فقط می خواهند صحبت کنند.

 

چگونه با فرزند خود در مورد دیدن مشاوره صحبت کنیم؟                                                                                                                                                                     

هنگامی که احساس می کنید فرزند شما به مشاوره کودک و نوجوان نیاز دارد، بهتر است به روشی مثبت او را برای گرفتن مشاوره آماده کنید. از مشکلاتی که احساس می کنید آن ها دارند، صحبت نکنید. تنها بیان کنید، همانطور که مراجعه به پزشک برای سلامت جسم ما نیاز است، برای داشتن حال بهتر نیز نیاز به دیدن یک مشاور است.

 

چگونه مشاوره را برای فرزند خود توضیح دهیم؟                                                                                                                                                                                                                                             

بهترین روش تعریف مشاوره برای کودکان و نوجوانان این است که به آن ها توضیح دهید مشاوره یک رویکرد مثبت برای رسیدگی به مشکلات است.

 

 

فرزند من از آمدن به مشاوره امتناع می کند. باید چه کاری انجام دهم؟                                                                                                                                                         

 

گاهی اوقات کودکان و نوجوانان در مورد اینکه مشکلی وجود دارد یا نه، با والدین خود اختلاف نظر دارند و این امر می تواند منجر به عدم تمایل آنها به حضور در مشاوره شود. به آن ها بگویید که احساس می کنید مهم است که هر دو مورد حمایت قرار بگیرید. بد نیست به کودک یا نوجوان خود بگویید که به عنوان والدین، تصمیم گرفته اید که قرار ملاقات بگذارید. شما ممکن است پیشنهاد دهید که در مرحله اول، آنها در یک جلسه مشاوره شرکت کنند تا ببینند که چگونه پیش می رود. این مکالمات را چند روز قبل از قرار ملاقات انجام دهید.