پویش سبز

زوج درمانی

 

زوج درمانی


2023-06-19. 10:53:00


منظور از زوج درمانی چیست؟

زوج و ارتباط میان آن ها را می توان یکی از مهم ترین مسائل جامعه مطرح نمود. رابطه ی نادرست میان زوجین می تواند خانواده ها نا موفق تشکیل دهد، تربیت فرزندان را با مشکل رو به رو کند، طلاق را زیاد کند و هزاران مورد منفی دیگر را تشدید کند. این موارد از مشکلات گاهی بسیار کوچک در روابط زوجین ایجاد می شود.

متخصصین، به اهمیت حل مشکلات زوجین و بهبود رابطه زوجین پی بردند و در جلساتی به نام زوج درمانی به حل این مشکلات پرداخته اند.

آیا به مشاوره زوج درمانی نیاز داریم؟

مشکلات روابط و مسائلی که جسمی نیست، به راحتی توسط اطرافیان قابلیت شناسایی ندارد. در حقیقت کسی که باید تشخیص دهد که آیا رابطه به مشاوره زوجین نیاز دارد یا نه، خود زوجین هستند. زوجین باید بر روی برقرار ارتباط میان خود دقیق باشند و اگر با مشکلی غیر قابل حل برخورده اند به مشاور مراجعه کنند. این مشکلات هر قدر که کوچک باشند باید در مراحل ابتدایی مورد حل قرار بگیرند.

این نوع از مشاوره برای زوج هایی است که با هم رابطه دارند. این رابطه می تواند در غالب ازدواج یا شریک عاطفی باشد. هدف از مشاوره زوجین بهبود رابطه زوجین است. این نوع درمان می تواند به زوجین کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا باید رابطه را ادامه دهند یا خیر. اگرچه تمرکز مشاور زوج بر روی زوجین است، اما مواردی وجود دارد که باید به مسائل روانشناختی فردی طرفین نیز پرداخته می شود.

اگر برای مراجعه به روانشناس زوجین، مردد هستید، بهتر است بدانید که بهترین زمان برای دریافت مشاوره، زمانی است که مشکلات رابطه شما هنوز بزرگ نشده اند.

بسیاری از درمانگران معتقدند که بهتر است زوجین در زمان آرامش رابطه به مشاوره زوج مراجعه کنند. شما با کمک یک درمانگر می توانید چرخه های منفی را قطع کنید، آن چه را که باعث ایجاد اختلاف و فاصله می شود، کشف کنید و ارتباطی را که ممکن است احساس ضعف کند، بازیابی کنید.                                                                        

همچنین ممکن است در رابطه شما نشانه های قرمزی وجود داشته باشند که بهتر است برای حل آن ها از کمک های یک زوج درمانگر استفاده کنید. در ادامه چند مورد از نشانه های نیاز به درمانگر خوب زوج ذکر میشود.

آیا زوج درمانی رابطه ما را نجات می دهد؟

حتی بهترین درمانگران نیز نمی توانند همه روابط را نجات دهند. هنگامی که به زوج درمانگر مراجعه می کنید، حتی اگر نمی دانید که رابطه تان را می خواهید یا نه، باید به روند مشاوره متعهد باشید. امکان دارد در انتهای جلسات شما تصمیم به جدایی از همسرتان بگیرید، اما می توانید انتظار داشته باشید که فرآیند مشاوره برای شما برد-برد بوده و تصمیم منطقی تری را اتخاذ می کنید. 


 

آیا حضور هر دو نفرمان برای مشاوره ضروری است؟

 بدون شک هنگامی که هر دو طرف برای بهبود رابطه تلاش می کنند، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. اما اگر همسرتان از حضور در جلسات، امتناع می کند، بهتر است به تنهایی در جلسات شرکت کنید و در این مورد با مشاور خود مشورت کنید. مشاور می تواند درمان را به صورت فردی پیش برد یا به شما کمک کند که همسرتان را برای شرکت در جلسات قانع کنید.


 

در مشاوره زوجین چه اتفاقی می افتد؟

 

ما مشکلات را تابعی از شرایط می بینیم، نه یک شکست شخصی. مراجعه به درمان به این معنی نیست که مشکلی برای شما پیش آمده است یا اینکه شما دیوانه هستید. مشاوره زوجین، به طور خاص، نحوه ایجاد مشکل بین شما و همسرتان را بررسی خواهد کرد. مشکلات "تقصیر" کسی نیست، بلکه یک چالش جدید است که شما و شریک زندگی خود باید با آن کنار بیایید.
ما پیشینه شما، چگونگی شروع مسائل، رفتارهایی که رخ می دهد و اینکه راه حل چیست را بررسی خواهیم کرد. ما در تیم شما هستیم!

 

من و همسرم مشکلی نداریم، آیا می توانیم به مشاوره برویم؟

البته! اغلب اوقات شرکا عملکرد خوبی دارند، اما ممکن است برای ایجاد یا بهبود جنبه خاصی از روابطشان به مشاوره مراجعه کنند. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید در مورد امور مالی خانواده کمتر بحث کنید. یا شاید شما به تازگی صاحب فرزند شده اید و از اینکه چگونه این اتفاق، رابطه شما را تغییر می دهد نگران هستید. بدون شک همه روابط قابلیت بهبود را دارند، حتی اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

 

من و همسرم تصمیم به جدایی داریم. چرا جلسات مشاوره زوج برای ما لازم است؟

ما معتقدیم که درمان می تواند در هر مرحله از یک رابطه مفید باشد. ما بر آنچه شما و همسرتان می خواهید روی آن تمرکز کنید، تمرکز می کنیم.
طلاق یا جدایی می تواند احساس غم، اندوه و سردرگمی شدیدی ایجاد کند. هدف ما این است که به هر شخص کمک کنیم نیازهای خود را بیان کند، احساسات خود را ابراز کند و تعارضات را کاهش دهد.


 

چگونه مطمئن باشیم که درمانگر مناسبی را انتخاب کرده ایم؟

یافتن یک درمانگر که مناسب شما باشد مهم است و ممکن است در اولین تلاش این اتفاق نیفتد. اما پرسیدن این سوالات می تواند به شما کمک کند:

آیا مشاوری که انتخاب کرده ام، تخصصی را دارند که من می خواهم روی آن کار کنم؟ آیا مشاور واقعاً می خواهد ما را بشناسند؟ آیا احساس راحتی برای صحبت کردن با مشاور می کنیم؟

 

چه زمانی ما آماده اتمام جلسات مشاوره هستیم؟

مواردی مانند کاهش استرس از ایجاد نگرانی ها یاحل شدن مشکلاتی که برای آنها به روانشناس زوج درمانگر مراجعه کرده اید، می تواند نشان دهنده آن باشد که شما دیگر نیاز به ادامه جلسات ندارید. با این حال این موضوع ممکن است در روابط مختلف متفاوت باشد. بهتر است اتمام جلسات با مشورت با مشاور صورت گیرد.

 

آیا جلسات مشاوره زوج محرمانه است؟

حریم خصوصی شما یکی از بالاترین اولویت های ماست و اطلاعاتی که در جلسه در مورد آن بحث می کنید، محرمانه است. حتی زمانی که شما و همسرتان به صورت فردی جلساتی را با مشاور مشترکتان برگزار می کنید، اطلاعات مربوط به شما به همسرتان منتقل نخواهد شد.