پویش سبز

مشاوره پیش از ازدواج

 

     مشاوره پیش از ازدواج


 

منظور از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

ازدواج از گذشته تا امروز انتخابی سخت و اساسی بوده است. جلسات روانشناسی و مشاوره قبل ازدواج و گرفتن مشاوره از دکتر روانشناس و کارشناسان مجرب، می تواند این تصمیم را برای هر شخصی آسان تر کند.

اگر قصد دارید ازدواج کنید و از آینده زندگی مشترک‌تان واهمه دارید، بهترین راهکار، گرفتن مشورت و راهنمایی از کارشناسان این موضوع است. این مرحله مانند سایر مراحل زندگی نیاز به تلاش و شناختی جدی برای رقم زدن آینده ای سرشار از آرامش دارد.

مشاوره شناخت پیش از ازدواج، نوع خاصی از مشاوره است که به زوجین کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوند. با مشارکت در مشاوره قبل ازدواج، زوجین می توانند شروع به ایجاد یک رابطه سالم و قوی کنند که به ایجاد یک پایه سالم تر برای زندگی مشترک، کمک می کند. علاوه بر این، مشاوره می تواند در بعضی از موارد در آینده از تشدید مسائل کوچک و نگرانی های جدی جلوگیری کند.

مشاوره پیش از ازدواج، همچنین به زوجین کمک می کند تا انتظارات خود را برای ازدواج مشخص کنند و اختلافات مهمی را که ممکن است داشته باشند برطرف کنند.           


مشاوره قبل ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

در شرایط فعلی، مشاوره قبل ازدواج راهی است برای درک ازدواج و شرایط مرتبط با آن. اگر تصمیم به ازدواج دارید، مشاوره یکی از اساسی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. روانشناسی پیش از ازدواج توسط مشاور یا روانشناس مجرب که تحت عنوان مشاور ازدواج شناخته می شود انجام می گیرد. مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره کامل، به افراد کمک می کند تا بتواند با شناخت کامل و دید کاملا باز تصمیم به ازدواج بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که فرد تا پیش از رسیدن به سن ازدواج و انجام تست مشاوره قبل ازدواج، از تعدادی از نقاط ضعف شخصیتی خودش خبر ندارد. مشاوره اصولی و زیرنظر روانشناس مجرب، باعث می شود که زن و مرد همدیگر را به طور کامل بشناسند و بر اساس همین شناخت منطقی تصمیم درستی برای ادامه زندگی شان بگیرند.

در طول جلسات روانشناسی توسط مشاور ازدواج، هر دو طرف با خواسته ها و علایق طرف مقابل در زمینه مسائل اعتقادی، اقتصادی، جنسی و فرهنگی آشنا می شوند و متوجه می شوند که آیا می توانند در آینده نیازهای یکدیگر را پوشش دهند یا خیر. شما می توانید برای این کار با یک مشاور متخصص مشورت کنید.                                      

 

مزایای مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

آشکارترین فایده ای که مشاوره پیش از ازدواج و مراجعه به دکتر روانشناس دارد، این است که زوج جوان قدم های محکمی برای بیمه کردن رابطه آینده شان بر می دارند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود تا همدیگر را به خوبی بشناسند و بتوانند با بحران هایی که در آینده با آن مواجه خواهند شد، مقابله کنند. در زیر برخی دیگر از فواید مشاوره اشاره می کنیم:

۱- دستیابی به هدف های مشترک

شما و همسر آینده تان ممکن است انتظارات و دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی مشترک ایده آل داشته باشید. با راهنمایی های که در طول دوره های مشاوره قبل ازدواج دریافت می کنید،  می توانید با تفاهم بیشتری به زندگی آینده تان نگاه کنید و افق های بهتری برای آینده خود و فرزندانتان ترسیم کنید.

 

۲- رسیدن به درک متقابل

به مرور زمان و با آشنایی عمیقی که از همدیگر پیدا خواهید کرد، می توانید خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسید. انتظارات هر کدام از زن یا شوهر، با بررسی های روانشناسی قبل از ازدواج مشخص خواهد شد. در چنین شرایطی دو طرف می توانند تصمیم بگیرند که آیا به درد زندگی مشترک با طرف مقابل می خورند یا خیر.

روابط اجتماعی، دیدگاه های مالی و شغلی و اعتقادات، از جمله چیزهایی است که بر زندگی آینده زوج جوان بسیار تاثیرگذار است. مشاوره پیش از ازدواج و توصیه های مشاور کمک می کند تا افراد بتوانند بهترین تصمیم را در قبال زندگی مشترک بگیرند.               


۳- رد شدن از موانع

تقریبا همه افراد در ابتدای زندگی مشترک شان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. جلسات مشاوره قبل ازدواج کمک می کند تا با درک کافی و بدون استرس از این مراحل عبور کنند. زن و مرد که به درک مناسبی از روحیات همدیگر رسیده اند، با همدلی و تفاهم مناسب می توانند از مشکلات عبور کنند. تفاوت یک ازدواج موفق که بر پایه مشاوره های آگاهانه صورت گرفته باشد با سایر انواع ازدواج در چنین مشکلاتی عبور می کند. زن و مرد به جای این که بر طرف مقابل تمرکز کنند، تمام تمرکزشان را بر روی مشکل می گذارند. در این صورت راه‌حل های بهتری به ذهن هر دو طرف خواهد رسید و بهتر از این مرحله عبور خواهند کرد.

 

۴- پشت سر گذاشتن اضطراب ازدواج

ازدواج و تعهد آن برای بسیاری از افراد، موضوعی نگران کننده و دلهره آور است. فکر به این که قرار است در آینده چه اتفاقاتی بیفتد، در کنار ترس از زندگی مشترک می تواند هر کسی را از تصمیمش منصرف کن.

دوره های مشاوره پیش از ازدواج به افراد کمک می کند تا بتوانند با استرس موضوع کنار بیایند. البته برخی استرس هایی که در این دوران تجربه می کنید، ممکن است مربوط به این دوران نباشد ولی به دلیل فشار روحی که تجربه می کنید، به یکباره دچار آن شده باشید.                                                                                                         

پیشنهاد می کنم مشاوره استرس قبل از ازدواج را مطالعه کنید تا با ریشه های استرس و اضطراب بیشتر آشنا شوید.

 

چرا باید قبل از ازدواج به مشاوره مراجعه کنیم؟

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا انتظارات خود را برای ازدواج مشخص کنند و اختلافات مهمی را که ممکن است داشته باشند برطرف کنند.

 

مشاوره قبل از ازدواج بصورت فردی است یا مشترک؟

جلسات مشاوره پیش از ازدواج با توجه به صلاح دید روانشناس ازدواج معمولا چند بار بصورت مشترک برگزار میشود و چندبار هم مشاور بصورت جداگانه با هریک از طرفین صحبت میکند.

 

بعد از گذشت چه زمانی از خواستگاری باید به مشاوره قبل ازدواج مراجعه کنیم؟

در صورت توافق طرفین برای ورود به مرحله شناخت قبل از ازدواج، زوجین پس از یکی دو جلسه ملاقات و رسیدن به شناخت اولیه میتوانند به مشاوره قبل ازدواج مراجعه کند.

 

سوالات مشاوره پیش از ازدواج چه کمکی به ما میکند؟

سوال هایی که در مشاوره پیش از ازدواج پرسیده میشود به ما کمک میکند تا در مورد انتظارات خود و طرف مقابلمان را درباره ی مسائلی مانند روحیات زوجین، مسائل مالی، مذهب،ارتباطات، مسائل جنسی، دوستان و خانواده و کودکان دید روشن تری داشته باشیم.